Lamatiste käsitlus - ennetamine ja konservatiivne ravi

RJ-L/6.1-2016
  • Juhend

Eesmärk

Ravijuhend ühtlustab õendus- ja hooldustöötajate teadmisi lamatise ennetamisvõtetest ning juba tekkinud lamatise esmast käsitlust, vähendades seeläbi patsiendi vaevusi ja tervishoiukulusid.

Ravijuhend käsitleb täiskasvanud liikumis- ja aktiivsuspiiranguga patsientide lamatise tekkeriski hindamist, lamatise ennetamiseks kasutatavaid survejaotust vähendavaid abivahendeid, soovitusi patsiendi asendi muutmise kohta, nahahooldust ja nahakaitsevahendeid ning toitumissoovitusi. Samuti käsitleb juhend tekkinud lamatise esmaseid hooldus- ja ravisoovitusi, sh patsiendi asendivahetust, spetsiaalsete madratsite kasutamist, lamatise puhastamist ning korrastamist, haavahooldusvahendite kasutamist. Ravijuhendis lepitakse kokku lamatise käsitluse dokumenteerimissoovitused, mis on kirjeldatud lamatise ennetusmeetmete plaanis ja lamatishaavandi hooldusplaanis.

Eriala/teema

Peremeditsiin, Erakorraline meditsiin, Hooldusravi, Õendus, Nahahaigused (L)

Ravijuhendi staatus

Juhend heakskiidetud
Avaldatud: 19.01.2016
Kehtib kuni: 19.01.2021

Koostajad

Töörühma kaasjuhatajad: Jelena Leibur ja Raul-Allan Kiivet. Töörühma liikmed: Irina Jelagina, Regina Palatu, Helena Tern, Katrin Pauska (al detsember 2013), Sirje Vaask (kuni september 2014), Kersti Esnar (alates september 2014).
Sekretariaadi juhataja: Anneli Rätsep.
Sekretariaadi liikmed: Marit Kiljako, Anna Vesper, Hedy Lehtmaa, Ivika Leik, Lilli Gross, Tiina Tõemets

Rakenduskava tegevused

Patsiendijuhendid


Telli teavitus eelmisel kuul lisatud ning muudetud koolitustest, ravijuhenditest, patsiendijuhenditest siit.