Küsimus

Kas kasutada kõigil farüngiidi/tonsilliidi diagnoosiga patsientidel, kellel on vaja penitsilliini ravi 5 päeva või 7 või 10 päeva parema ravitulemuse saamiseks?

Sihtrühm:

parema ravitulemuse saamiseks

Sekkumine:

sotsiaalvõrgustiku põhine lähenemine

Võrdlus:

standardravi/kohapõhine testimine/võrdlusgrupp puudub

Peamised tulemusnäitajad:

A-grupi streptokokist lahti saamine ravi lõpuks. Penitsilliin 5-7 päeva versus 10 päeva.

Kliiniline paranemine. Penitsilliin 5-7 päeva versus 10 päeva.

Uus haigestumine pärast paranemist (recurrence). Penitsilliin 5-7 päeva versus 10 päeva.

Kliinilise seisundi halvenemine sama haigusepisoodi käigus (relapse). Penitsilliin 5-7 päeva versus 10 päeva.

Kliiniline paranemine. Penitsilliin 5 päeva versus 10 päeva.

Kliiniline paranemine alla 18-aastastel. Penitsilliin 5 päeva versus 10 päeva.

Kliinililine paranemine 18-aastastel ja vanematel. Penitsilliin 5 päeva versus 10 päeva.

Streptokokist lahti saamine ravi lõpuks. Penitsilliin 5 päeva versus 10 päeva.

Uus haigestumine kuu jooksul. Penitsilliin 5 päeva versus 10 päeva.

Tüsistused 3 kuu jooksul. Penitsilliin 5 päeva versus 10 päeva.

Uus tonsilliit 3 kuu jooksul. Penitsilliin 5 päeva versus 10 päeva.

Taust:

<div data-contents="true"><div class="" data-block="true" data-editor="anoi9" data-offset-key="buujd-0-0"><div data-offset-key="buujd-0-0" class="public-DraftStyleDefault-block public-DraftStyleDefault-ltr"><span data-offset-key="buujd-0-0"><span data-text="true"> Seni on Eestis A-grupi streptokoki põhjustatud tonsilliidi antibakteriaalne ravi kestnud kümme päeva. NICE-i 2018. aasta ravijuhendi soovituse põhjal võib seda ravida ka lühemalt ( 9 ). Penitsilliiniresistentseid S. pyogenes’e tüvesid pole siiani kirjeldatud ( 28 ). </span></span></div></div></div>

Määramine

Probleem

Kas probleem on prioriteetne?

Hinnang

Uurimistöö tõendid

Täiendavad kaalutlused

Ei

Pigem ei

Pigem jah

jah

Varieerub

Ei oska öelda

Töörühm esitas kliinilise küsimuse nr 4: Kas kõiki farüngiidi/tonsilliidi diagnoosiga patsiente, kellel on vaja penitsilliini, tuleb ravida 5 vs 7 vs 10 päeva parema ravitulemuse saamiseks?

Seni on farüngiidi/tonsilliidi ravi kestnud 10 päeva, kuid töörühmale teadaolevalt on viimasel ajal tehtud uuringuid ka lühemate ravikuuride efektiivsuse kohta. Soovitakse selgitada, kas farüngiidi/tonsilliidi ravis piisab lühemast ravikuurist kui 10 päeva, mida töörühma andmetel osa ravijuhendeid soovitab.

Tulemusnäitajad: kliiniline paranemine, palaviku taandumine, kurguvalu taandumine, ravi ebaõnnestumine, kõrvaltoimete esinemine, tüsistuste esinemine

Käesoleva juhendi koostamiseks vaadati läbi 3 ravijuhendit: National Institute for Health and Care Excellence (NICE) ravijuhend "Sore throat (acute): antimicrobial prescribing guideline" (2018), European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases (ESCMID) ravijuhend "Guideline for the management of acute sore throat" (2012) ja Italian National Institute of Health (INIH) ravijuhend "Management of Acute Pharyngitis in Children: Summary of the Italian National Institute of Health Guidelines" (2012). Töörühma liikme soovitusel vaadati läbi ka Infectious Diseases Society of America (IDSA) "Clinical Practice Guideline for the Diagnosis and Management of Group A Streptococcal Pharyngitis: 2012 Update by the Infectious Diseases Society of America" (2012).

NICE'i juhend ütleb, et juhtudel, kui mikobioloogiline vabanemine streptokokist ei ole oluline, võib kaaluda 5-päevast kuuri. 10-päevast kuuri soovitatakse kindlasti kasutada korduvinfektsiooni puhul.
ESCMIDI, INIHi ja IDSA ravijuhendid soovitavad 10-päevast ravikuuri.

NICE`i ravijuhend tugines oma analüüsis meta-analüüsile (Falagas Matthew E, 2008), kus antud küsimusele vastamiseks oli analüüsitud 3 randomiseeritud kontrollitud uuringut (RCT) ning nede alusel koostatud ka GRADE tabel, mis võeti üle.

ESCMIDi ravijuhend tugines oma soovitustes erinevatel artiklitel, mille läbi töötamisel ei leitud RCT-sid, mis ei oleks kajastatud NICE`i analüüsis. Lisaks viitab ESCMID ühele uuringule, kus võrreldakse 3-päevast penitsilliini kuuri 7-päevasega - see jäeti kõrvale, kuna töörühm ei esitanud küsimust 3-päevase kuuri kohta. Samuti jäeti välja uuringud, mis käsitlesid lühemat kuuri laiema toimespektriga antibiootikumiga võrdluses 10-päevase penitsilliini kuuriga.

Ka INIHi ja IDSA ravijuhendi allikate läbitöötamisel ei leitud RCT-sid, mida ei oleks NICE`i ravijuhendis kajastatud.

Peale juhendites leiduva tõendusmaterjali tehti värskema (kui NICE`i juhendis kasutatud) tõendusmaterjali süstemaatiline otsing kliinilise küsimuse kohta. Leiti 1 süstemaatiline ülevaade/meta-analüüs, mis põhines osaliselt samadel RCT-del kui NICE`i analüüs. Leiti 1 uus RCT (Skoog Stahlgren 2019), mille tulemused hinnati GRADE-iga.

Kokkuvõttes sisestati GRADE tabelisse NICE'i juhendi tõendusmaterjal (Falagas Matthew E, 2008)mis hindab 5-7 päevast penitsilliini kuuri võrdluses 10 päevase penitsilliini kuuriga ja RCT (Skoog Ståhlgren G, 2019), mis hindab 5 päevast penitsilliini kuuri võrdluses 10-päevasega.


Soovitud mõju

Kui suur on eeldatav soovitud mõju?

Hinnang

Uurimistöö tõendid

Täiendavad kaalutlused

Tühine

Väike

keskmine

Suur

Varieerub

Ei oska öelda

Kliinilist paranemist hinnati kahes RCT-s. Esimeses uuringus (Strömberg A, 1988), kus olil 137 uuritavat, saadi paremad tulemused 10-päevase kuuriga (suhteline risk ehk relative risk ehk RR 0,87 (0,77-0,99)), teises uuringus (Skoog Ståhlgren G, 2019), kus oli 412 uuritavat, ei olnud tulemustes statistiliselt olulist erinevust ((šansside suhe ehk odds ratio ehk OR 0,57 (0,28-1,16)). Mõlemal juhul on tegu mõõduka kvaliteediga tõendusega. Teine uuring hindas eraldi ka kliinilist paranemist <18-aastastel ja 18-aastastel ning vanematel ning leidis, et lühema ja pikema kuuri vahel ei esine statistiliselt olulist erinevust kummaski grupis.

Streptokokist lahti saamist ravi lõpuks hinnati mõlemas allikas (Strömberg A, 1988, Skoog Ståhlgren G, 2019). Mõlemas analüüsis saadi streptokokist rohkematel juhtudel lahti 10-päevase antibiootikumikuuriga - esimeses analüüsis(Strömberg A, 1988) 94.7% versus 86.9% (RR 0,92 (0,82-1,04) ehk statistiliselt mitte oluline erinevus, madala kvaliteediga tõendus), teises analüüsis(Skoog Ståhlgren G, 2019) 90.7% versus 80.4% (OR 0.42 (0.23-0.78) ehk statistiliselt oluline erinevus, madala kvaliteediga tõendus). Samuti ei olnud uuemas uuringus(Skoog Ståhlgren G, 2019) olulist erinevust uue tonsilliidi tekkes 3 kuu jooksul.


Soovimatu mõju

Kui suur on eeldatav soovimatu mõju?

Hinnang

Uurimistöö tõendid

Täiendavad kaalutlused

Suur

keskmine

Väike

Tühine

Varieerub

Ei oska öelda

Leiti, et ei olnud statistiliselt olulist erinevust uue haigestmise osas lühema ja pikema antibiootikumikuuri kasutamise vahel- RR 6,16 (0,76-49,97), väga madala kvaliteediga tõendus (Falagas E, 2008) ja kordajate suhe ehk rate ratio 0,6 (-4,1 kuni 5,3), mõõduka kvaliteediga tõendus (Skoog Ståhlgren G, 2019). Hinnati ka kliinilise seisundi halvenemist sama haigusepisoodi käigus (relaps) - ei olnud statistiliselt olulist erinevust, kas kasutati lühemat või pikemat antibiootikumikuuri (Falagas E, 2008)

1 RCT-s (Skoog Ståhlgren G, 2019) hinnati tüsistuste esinemist 3 kuu jooksul ning leiti, et lühemat ja pikemat kuuri saanud gruppide vahel ei esine statiliselt olulist erinevust - kordajate suhe -2,1 (-4,7 kuni 0,5), madala kvaliteediga tõendus.

Tõendatuse kindlus

Kui kindel võib kokkuvõttes olla sekkumise mõju tõendatuses?

Hinnang

Uurimistöö tõendid

Täiendavad kaalutlused

Väga madal

madal

keskmine

väga

kaasatud uuringud puuduvad

Kasutatud tõenduse tase on madalast kuni mõõdukani, mõne tulemusnäitaja osas ka väga madal. Kokkuvõttes on tõendatuse aste madal.

Väärtushinnangud

Kas see, kuivõrd inimesed (inimeste erinevad alarühmad) peamisi tulemusi väärtustavad, varieerub või kui ebakindlad me nende hinnangutes oleme?

Hinnang

Uurimistöö tõendid

Täiendavad kaalutlused

oluline ebakindlus või varieeruvus

võimalik oluline ebakindlus või varieeruvus

oluline ebakindlus või varieeruvus tõenäoliselt puudub

oluline ebakindlus või varieeruvus puudub

Eraldi tõendusmaterjali otsingut patsientide väärtushinnangute ja eelistuste kohta kliinilisele küsimusele vastamisel ei tehtud.

Mõjude tasakaal

Kas sekkumise soovitud ja soovimatu mõju vahekord viitab sekkumise või võrdlus(tegevuse) ülekaalule?

Hinnang

Uurimistöö tõendid

Täiendavad kaalutlused

soosib võrdlust

pigem soosib võrdlust

ei soosi sekkumist ega võrdlust

pigem soosib sekkumist

soosib sekkumist

Varieerub

Ei oska öelda

Enamike tulemusnäitajate osas ei olnud 5- ja 10-päevase kuuri tulemuste osas statistiliselt olulist erinevust.
Soovitud mõjudest leidis üks vanem ja väiksem kliiniline uuring, et kliinilise paranemise seisukohast tuleks eelistada 10-päevast kuuri, kuid uuem ja suurem uuring leidis, et gruppide vahel ei ole statistiliselt olulist erinevust.

Streptokokist lahti saamiseks leidsid vanemad uuringud, et gruppide vahel ei olnud statistiliselt olulist erinevust, uuem uuringa aga et tuleks eelistada 10-päevast kuuri. Samas ei leidnud ükski uuring olulist erinevust gruppide vahel tüsistuste ja korduvhaigestumiste esinemise osas.

Vajaminevad ressursid

Kui suur on ressursivajadus (kulud)?

Hinnang

Uurimistöö tõendid

Täiendavad kaalutlused

suur kulu

keskmine kulu

mittearvestatav kulu ja sääst

keskmine sääst

suur sääst

Varieerub

Ei oska öelda

Sellel teemal eraldi tõendusmaterjali ei otsitud.

Vajaminevate ressursside tõendatuse kindlus

Milline on ressursivajaduse (kulude) tõendatusse aste?

Hinnang

Uurimistöö tõendid

Täiendavad kaalutlused

Väga madal

madal

keskmine

väga

kaasatud uuringud puuduvad

Sellel teemal eraldi tõendusmaterjali ei otsitud.

Kulutõhusus

Kas sekkumise kulutõhusus soosib sekkumist või võrdlust?

Hinnang

Uurimistöö tõendid

Täiendavad kaalutlused

soosib võrdlust

pigem soosib võrdlust

ei soosi sekkumist ega võrdlust

pigem soosib sekkumist

soosib sekkumist

Varieerub

kaasatud uuringud puuduvad

Kulutõhususe uuringuid eraldi ei otsitud.

Võrdsed võimalused

Kuivõrd sekkumine mõjutab tervisevõimaluste võrdsust?

Hinnang

Uurimistöö tõendid

Täiendavad kaalutlused

vähendab võrdsust

tõenäoliselt vähendab võrdsust

tõenäoliselt ei mõjuta võrdsust

tõenäoliselt suurendab võrdsust

suurendab võrdsust

Varieerub

Ei oska öelda

Patsientide võrdsete võimaluste kohta eraldi uuringuid ei otsitud.

Vastuvõetavus

Kas sekkumine on huvitatud osapooltele vastuvõetav?

Hinnang

Uurimistöö tõendid

Täiendavad kaalutlused

Ei

Pigem ei

Pigem jah

jah

Varieerub

Ei oska öelda

Vastuvõetavust ei olnud käsitletud uuringutes hinnatud.

Teostatavus

Kas sekkumine on teostatav?

Hinnang

Uurimistöö tõendid

Täiendavad kaalutlused

Ei

Pigem ei

Pigem jah

jah

Varieerub

Ei oska öelda

Jah.

Hinnangute kokkuvõte

Hinnang

Probleem

Ei

Pigem ei

Pigem jah

jah

Varieerub

Ei oska öelda

Soovitud mõju

Tühine

Väike

keskmine

Suur

Varieerub

Ei oska öelda

Soovimatu mõju

Suur

keskmine

Väike

Tühine

Varieerub

Ei oska öelda

Tõendatuse kindlus

Väga madal

madal

keskmine

väga

kaasatud uuringud puuduvad

Väärtushinnangud

oluline ebakindlus või varieeruvus

võimalik oluline ebakindlus või varieeruvus

oluline ebakindlus või varieeruvus tõenäoliselt puudub

oluline ebakindlus või varieeruvus puudub

Mõjude tasakaal

soosib võrdlust

pigem soosib võrdlust

ei soosi sekkumist ega võrdlust

pigem soosib sekkumist

soosib sekkumist

Varieerub

Ei oska öelda

Vajaminevad ressursid

suur kulu

keskmine kulu

mittearvestatav kulu ja sääst

keskmine sääst

suur sääst

Varieerub

Ei oska öelda

Vajaminevate ressursside tõendatuse kindlus

Väga madal

madal

keskmine

väga

kaasatud uuringud puuduvad

Kulutõhusus

soosib võrdlust

pigem soosib võrdlust

ei soosi sekkumist ega võrdlust

pigem soosib sekkumist

soosib sekkumist

Varieerub

kaasatud uuringud puuduvad

Võrdsed võimalused

vähendab võrdsust

tõenäoliselt vähendab võrdsust

tõenäoliselt ei mõjuta võrdsust

tõenäoliselt suurendab võrdsust

suurendab võrdsust

Varieerub

Ei oska öelda

Vastuvõetavus

Ei

Pigem ei

Pigem jah

jah

Varieerub

Ei oska öelda

Teostatavus

Ei

Pigem ei

Pigem jah

jah

Varieerub

Ei oska öelda

Soovituse tüüp

Tugev soovitus teha

Kokkuvõte

Soovitus

14. A-grupi streptokoki põhjustatud tonsilliidiga patsiendi antibakteriaalseks raviks kasutage fenoksümetüülpenitsilliini 5 päeva.

Tugev positiivne soovitus, madal tõendatuse aste

Kaalutlused alamrühmade osas

Rakenduskaalutlused

Jälgimine ja hindamine

Edasiste/täpsustavate uuringute vajadus

Kasutatud kirjandus

1. Penicillin V four times daily for five days versus three times daily for 10 days in patients with pharyngotonsillitis caused by group A streptococci: randomised controlled, open label, non-inferiority study. BMJ; 2019

2. Five versus ten days treatment of group A streptococcal pharyngotonsillitis: a randomized controlled clinical trial with phenoxymethylpenicillin and cefadroxil.. Scand J Infect Dis; 1988

3. Effectiveness and safety of short-course vs long-course antibiotic therapy for group a beta hemolytic streptococcal tonsillopharyngitis: a meta-analysis of randomized trials.. Mayo Clinic proceedings; 2008