Vähem alkoholi. Kas ja kuidas?
Kui palju ma tegelikult joon?
Ehkki täiesti ohutut alkoholitarvitamise taset ei ole olemas, on määratletud piirid, mille puhul püsivad riskid väiksemad. Alkoholiühikud ja riskipiirid aitavad aru saada, kui palju sa tegelikult jood.
Mis on alkoholiühik?
Üks alkoholiühik on 10 grammi puhast ehk absoluutset alkoholi.Millised on riskipiirid?
Iga inimene on erinev. Alkoholi mõju organismile sõltub inimese soost, vanusest ning füsioloogilistest iseärasustest. Näiteks naiste alkoholitaluvus on meeste omaga võrreldes väiksem, seetõttu on ka riskipiirid naiste jaoks väiksemad kui meeste jaoks.
Alkoholist tingitud tervisemõjud jagunevad vahetuteks ja pikaajalisteks. Vahetud mõjud on põhjustatud lühikese aja vältel joodud liiga suurest alkoholikogusest: näiteks mürgistu- sed, vigastused, õnnetusjuhtumid, kaitsmata seksuaalvahe- korrad jne. Pikaajalised tervisemõjud kumuleeruvad aja jook- sul ning võivad põhjustada paljude krooniliste haiguste teket.
Suurema riskiga inimeste hulka kuuluvad noored täiskasva- nud vanuses 18–25 aastat, sest alkohol võib nende ajus pärs- sida teatud funktsioonide väljaarenemist. Riskirühmas on ka üle 60-aastased inimesed, kuna vanus hakkab mõjutama nende füsioloogiat ja metabolismi ning alkoholi mõju ilmneb neil kiiremini.
Kui sa pidevalt ületad madala riski piire, siis suureneb tõenäo- sus pikaajaliste terviseprobleemide tekkeks. Alkoholi tarvita- mine põhjustab üle 60 haiguse, peamiselt maksa- ja südame- haigusi, insulti ja erinevaid vähkkasvajaid, lisaks vaimse tervise häireid (sh sõltuvust). Kokku on alkoholi tarvitamine seotud kaudselt üle 200 terviseprobleemiga.
Alkoholi ei tohi üldse tarvitada, kui
■ oled alla 18-aastane;
■ oled rase, toidad last rinnaga või plaanid rasestuda;
■ põed (kroonilist) haigust ja tarvitad ravimeid;
■ juhid sõidukit;
■ lähed ujuma või tegeled veekogul muu tegevusega.
1 Alkoholiühikute hulga arvutamiseks konkreetses joogis tuleb joogi kogus liitrites korrutada selle kangusega ning tulemus omakorda korrutada alkoholi erikaaluga 0,789.
Võiksin vähendada ...?
Joon üle riskipiiri. Kuidas võiksin vähem alkoholi tarvitada?
Sul on kergem muudatusi ellu viia, kui oled leidnud enda jaoks alkoholi tarvitamise miinused ja võib-olla ka plussid. Alkoholi tarvitamise vähendamiseks on palju motiveerivaid põhjuseid, leia enda jaoks kõnekaimad. Näiteks vähendad riske, mis on välja toodud kõrvallehel oleval joonisel.
Muutuseks on sul vaja ka kindlameelsust.
Pane kirja:
■ mis aitaks sul muutuda enesekindlamaks?
■ mis on sind varem muutustes aidanud?
■ mis on teistel aidanud muutuda enesekindlamaks?
Vähendan! Aga kuidas?
Hea võimalus oma alkoholiharjumuste muutmiseks on internetipõhine tasuta eneseabiprogramm „Selge“. See on mõeldud iseseisvaks kasutamiseks kõikidele inimestele, kes soovivad oma alkoholiga seotud käitumismustreid muuta, alkoholitarvitamist vähendada või üldse lõpetada. Programmi leiad veebilehelt selge.alkoinfo.ee.
Teine võimalus on pidada alkopäevikut, mille leiad selle vihiku lõpust. Alkopäevikus on kirjas küsimused, mis aitavad sul muu- tust planeerida. Mida sa nendele küsimustele vastaksid?
Muutuste plaan
Vaata veel kord alkopäeviku küsimusi. Tee endale plaan, mida sooviksid vähendada või muuta. Pane oma plaan kirja, nii sei- savad eesmärgid ja muutumistahe silme ees, ükskõik, kas eesmärgiks on alkoholi tarvitamist vähendada või sellest soo- tuks loobuda.
Abi võib olla järgmisest:
- Mida sa soovid saavutada mõne päeva / mõne nädala / mõne kuu / mõne aasta pärast?
- Kellelt saaksid tuge?
- Missuguses olukorras oleks sul kõige lihtsam/raskem oma joomisharjumust muuta?
- Kuidas sa saaksid raskeid olukordi vältida ja millega võiksid neid asendada?
Jätkan vähendamise teel
Kuidas ära hoida tagasilangust?
Nippe rajal püsimiseks:
Ei õnnestunud? Proovi uuesti!
Kuidas saaksin oma plaani juurde tagasi tulla?
Kõige tähtsam on motivatsiooni leidmine. Kui sul on motivat- siooni oma alkoholitarvitamist vähendada, on õnnestumise tõenäosus suur. Kui oled püstitatud eesmärgid ellu viinud, ära unusta end kiitmast!